polski mundur

polski mundur

Postprzez koszak » 16 Mar 2016, 20:57

No to pomógł nam Minister Obrony w sprawie noszenia mundurów WP :shock: . Zapewne zainteresowani już wiedzą o zakazie noszenia wz 93, wz 2010. Ciekaw jestem co o tym myślicie. Do tej pory też obowiązywał zakaz, ale tak naprawdę przepis był martwy i nikt go nie respektował. Teraz w związku z wchodząca niebawem w życie nowelizacją ustawy, będzie ona (ta ustawa) na początku zapewne przestrzegana przez służby pragnące wykazać się skutecznością działania. Może ktoś ma pomysł jak można (nie chce użyć i nie użyję słowa obejść) poradzić sobie z tym problemem.
Zauważyłem, że coraz więcej jest noszących te mundury na naszych spotkaniach cotygodniowych, więc sprawa dotyczy dużego grona zawodników ASG. Warto by było zatem pochylić się nad tym tematem
Pozdrawiam
PK
koszak
Awatar użytkownika
koszak
Członek RB
 
Posty: 255
Rejestracja: 04 Maj 2015, 20:05
Miejscowość: warszawa
Drużyna: ZMECH, Sekcja 8

Re: polski mundur

Postprzez Nath » 16 Mar 2016, 22:18

Ja bym się wstrzymał z opiniami do publikacji w monitorze. Jeśli ustawa po nowelizacji będzie tak samo dziurawa jak przed nowelizacją to możemy spać spokojnie, ot wystarczy odpruć kieszeń albo dwie.
Used to love some beauty queen
Now I love my MK18.

Ash nazg durbatulûk.
Awatar użytkownika
Nath
 
Posty: 1076
Rejestracja: 09 Lis 2010, 14:35
Miejscowość: Warszawa
Drużyna: Emeryci i renciści

Re: polski mundur

Postprzez yaro » 16 Mar 2016, 22:50

Nath napisał(a):Ja bym się wstrzymał z opiniami do publikacji w monitorze .


Nic dodać nic ująć.

I nie ma co się podniecać (chyba że minister komuś nie pasuje z powodów przekonań politycznych).

OFICEROWIE Sił ZBROJNYCH RP w mundurze NIE MOGĄ NAWET IŚĆ DO PRACY LUB Z NIEJ w mundurze WRÓCIĆ, bo zabrania im tego inne rozporządzenie MON, co prawda Ministra ON z poprzedniego rozdania z dnia 31 grudnia 2014 r. "w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służę kandydacką....


Zakazem mają być objęte aktualne mundury ( a pomysłowość rodaków sprawi , że nie za bardzo będzie się do czego przyczepić). I poniekąd ja jestem w stanie zrozumieć sens tego zakazu ale to temat na inną dyskusję.

Proponuję internetowym znawcom zerknąć do obowiązujących aktów prawnych. MON złagodził przepisy, bo na dzień dzisiejszy nie można przebierać się za żołnierza, ani nosić części umundurowania. Tak jak nie można przebierać się za policjanta, strażaka czy prawnika. Dopuszczenie grup paramilitarnych nie jest więc zaostrzeniem. Obostrzenia w tytule to nadinterpretacja dziennikarzy, skuteczna jak widać. To że przepis martwy od lat, nie egzekwowany przez nikogo, to druga sprawa.

Kodeks wykroczeń: Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany. § 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,podlega karze aresztu albo grzywny. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy
“Your friends are close, but your enemy is closer.”
Awatar użytkownika
yaro
Dowódca RB
 
Posty: 560
Rejestracja: 23 Wrz 2012, 18:28
Miejscowość: Wawa

Re: polski mundur

Postprzez koszak » 17 Mar 2016, 09:24

Nie zlagodzil tylko zaostrzył (utrzymał ustawę ze zmianami od '78) oczywiscie nowelizujac ostatnie brzmienie. Umowy z MON dotyczące noszenia munduru przez osoby nieuprawnione, do tej pory tylko jedna organizacja taka umowę podpisała, kary pozbawienia wolności, grzywny itd, to było i będzie ale jeszcze bardziej obwarowane. Zgadzam się w pełni, że musimy poczekać na oficjalną ustawe. Widzę tylko co się dzieje choćby w mojej firmie i nie opieram się tylko na sensacjach dziennikarskich. Również nie kierują mną polityczne przekonania, aczkolwiek że zmiany nie jestem zadowolony bo chociażby nie dostaliśmy jednak obiecanej podwyzki :(. Ale to także temat na inną dyskusje. Tłumacząc się Ja tylko zwracam uwagę na rosnący problem. Jak to mówią pożyjemy zobaczymy.
( W ustawie jest podobo też zapis o używaniu mundurów obcych armi bez stosownych zezwoleń)
Awatar użytkownika
koszak
Członek RB
 
Posty: 255
Rejestracja: 04 Maj 2015, 20:05
Miejscowość: warszawa
Drużyna: ZMECH, Sekcja 8

Re: polski mundur

Postprzez Nath » 17 Mar 2016, 18:42

Cytuję za wczorajszą "Rzeczpospolitą", z artykułu "Grzybiarze, mundury zdjąć!" [...]Nie dotyczą (obostrzenia, przyp. mój) np. starszych wzorów czy innych kupionych z demobilu (np. amerykańskich-popularnych wśród młodzieży). [...] Tego primo.
Secundo: "gonić" za to może tylko ŻW, ale... ŻW może karać tylko personel sił zbrojnych, ergo patrol ŻW musiałby wezwać policję i dopiero policjanci, na wniosek funkcjonariuszy ŻW mogliby dokonać zatrzymania-słowem powodzenia.
Obstawiam że z dużej chmury, mały deszcz.
Used to love some beauty queen
Now I love my MK18.

Ash nazg durbatulûk.
Awatar użytkownika
Nath
 
Posty: 1076
Rejestracja: 09 Lis 2010, 14:35
Miejscowość: Warszawa
Drużyna: Emeryci i renciści

Re: polski mundur

Postprzez Nath » 05 Kwi 2016, 19:31

O, MONdrale chcą rozszerzyć uprawnienia ŻW, co więcej zamknięto furtkę z odpruwaniem flag/pagonów/kieszeni. Najbardziej śmieszy mnie jednak fakt, że za oliwkowy pasek taki jak teraz fasują będzie można dostać mandat. Jeśli ktoś będzie chciał latać w wuzecie pozostaje mu... BAWEŁNIAK :D. Link do parówkowego portalu naszego rodzimego Goebbelsa
Used to love some beauty queen
Now I love my MK18.

Ash nazg durbatulûk.
Awatar użytkownika
Nath
 
Posty: 1076
Rejestracja: 09 Lis 2010, 14:35
Miejscowość: Warszawa
Drużyna: Emeryci i renciści

Re: polski mundur

Postprzez koszak » 05 Kwi 2016, 20:12

Jak ja nie cierpię mówić:..a nie mówiłem?! :@
Awatar użytkownika
koszak
Członek RB
 
Posty: 255
Rejestracja: 04 Maj 2015, 20:05
Miejscowość: warszawa
Drużyna: ZMECH, Sekcja 8

Re: polski mundur

Postprzez Fari » 06 Kwi 2016, 07:23

Oj tam panikujecie, zrobi się stowarzyszenie pro obronne, pójdzie się z Antonim na wódkę i będziecie mogli biegać w WZ'etach.
Veni, vidi, vici - „Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”
Awatar użytkownika
Fari
 
Posty: 221
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 21:13
Miejscowość: Warszawa
Drużyna: Blackops Group Poland

Re: polski mundur

Postprzez HERN » 06 Kwi 2016, 18:00

Zrobi się........Fari trzymam Cię za słowo.
Awatar użytkownika
HERN
Dowódca RB
 
Posty: 811
Rejestracja: 11 Mar 2011, 13:10
Drużyna: 301BBO

Re: polski mundur

Postprzez Nath » 06 Kwi 2016, 20:01

Krórtka piłka-flecktarn tani i dobry, bo dobry i tani;).
Used to love some beauty queen
Now I love my MK18.

Ash nazg durbatulûk.
Awatar użytkownika
Nath
 
Posty: 1076
Rejestracja: 09 Lis 2010, 14:35
Miejscowość: Warszawa
Drużyna: Emeryci i renciści


Wróć do forum ogólne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości